Založništvo Jutro  
Nahajate se na: Začetna stran > Knjige > Snov in spremembe
Založništvo Jutro
Črnuška cesta 3
p.p. 4986
1001 Ljubljana

Snov in spremembe
tel. 01/561-72-30
041-999-027
041-698-788

Pišite založbi

Pišite avtorju

Učbeniški komplet  »Kemija – Snov in spremembe« je sestavljen iz treh učbenikov, namenjenih za prva tri leta gimnazijskega izobraževanja. Za šolsko leto 2006/07 je že izšel učbenik »Kemija – Snov in spremembe 1« (za prvi letnik gimnazije), za šolsko leto 2007/08 učbenik  »Kemija - Snov in spremembe 2« (za drugi letnik gimnazije), za šolsko leto 2008/09 pa tudi učbenik »Kemija - Snov in spremembe 3« (za tretji letnik gimnazije).

Za šolsko leto 2009/10 sta bila učbenika »Kemija – Snov in spremembe 1« in »Kemija - Snov in spremembe 2« prenovljena v skladu z novim učnim načrtom (II. izdaja). Na zunaj se I. in II. izdaja obeh učbenikov ločita že po naslovni platnici. Druga izdaja ima obarvano podlago sestavljanke in napis »II. izdaja po učnem načrtu iz leta 2008«.

Kemija – Snov in spremembe 1 (II. izdaja)

Učbenik »Kemija – Snov in spremembe 1« je namenjen dijakom prvega letnika gimnazije. Temelji na učnem načrtu in obsega snov do vključno raztopin.

Učbenik je urejen v sedem poglavij, ki se naprej delijo v manjše enote. Kemija v prvem letniku gimnazije je nadgradnja vsebin, ki so jih dijaki spoznali v osmem in devetem razredu osnovne šole. Prav iz tega razloga je precej navezovanja na osnovnošolsko snov in ponovitev vsebin, ki so jih dijaki obravnavali v osmem in devetem razredu osnovne šole. Na ta način lahko tudi dijaki z manj predznanja zapolnijo vrzeli v razumevanju in lažje pristopijo k sprejemanju novih vsebin.

Zahtevnejši pojmi so posebej razloženi. Večina spojin je v besedilu navedena z imenom in s formulo. Posebna pozornost je namenjena povezovanju kemije z vsakdanjim življenjem. Precej je tudi nazornih prikazov reševanja računskih nalog, k boljšemu razumevanju pa pripomore tudi večje število primerov.

Vsebine, ki presegajo osnovno raven učnega načrta (oz. so opredeljene na višji ravni), so označene z modro črto ob besedilu. Pomembni pojmi in ugotovitve so krepko tiskani, bistvo obravnavane snovi pa je še posebej označeno in poudarjeno. Večina besedila je urejena v dveh stolpcih; v glavnem stolpcu je razloženo bistvo obravnavane snovi, v stranskem stolpcu pa se nahajajo zanimivosti, opombe in večina slikovnega gradiva. Veliko pozornosti je namenjeno vizualizaciji delcev; mnoge snovi so predstavljene s krogličnimi oz. kalotnimi modeli. Precej je tudi preglednic, fotografij, grafov in drugega slikovnega gradiva. V učbeniku je 92 fotografij, 110 modelov snovi, 54 skic, risb in diagramov, 28 zgledov reševanja računskih nalog in, posebnost mojih učbenikov, 17 slik kovancev, znamk, bankovcev.

Na koncu vsakega poglavja so vprašanja za preverjanje in utrjevanje znanja. Ob koncu učbenika je tudi slovarček, ki vsebuje več kot 200 pojmov. Z njim si lahko dijaki hitro pomagajo pri razumevanju obravnavane snovi. V II. izdaji so dodane tudi rešitve računskih nalog.

Podatki:
Ime gradiva:
Kemija - Snov in spremembe 1

Ciljna uporaba: dijaki 1. letnika gimnazije
ISBN961-6433-66-0 (prva izdaja)
ISBN961-6746-23-6 (druga izdaja)
Založba: Jutro d.o.o.
Leto prve izdaje: 2006
Leto druge izdaje: 2009
Obseg: 144 barvnih strani, 20 x 28 cm



Platnica I. izdaje
Platnica II. izdaje

Kemija – Snov in spremembe 2 (II. izdaja)

Učbenik »Kemija – Snov in spremembe 2« je namenjen dijakom drugega letnika gimnazije. Temelji na učnem načrtu in obsega snov od vključno raztopin. 

Učbenik je urejen v sedem poglavij, ki se naprej delijo v manjše enote. Kemija v drugem letniku gimnazije je nadaljevanje splošne kemije, ki so jo dijaki spoznavali v prvem letniku gimnazije.

Zahtevnejši pojmi so posebej razloženi. Večina spojin je v besedilu navedena z imenom in s formulo. Posebna pozornost je namenjena povezovanju kemije z vsakdanjim življenjem. Precej je tudi nazornih prikazov reševanja računskih nalog, k boljšemu razumevanju pa pripomore tudi večje število primerov.

Vsebine, ki presegajo splošna znanja učnega načrta (oz. so opredeljene kot posebna znanja), so označene z modro črto ob besedilu. Vsebine, ki presegajo splošna in posebna znanja učnega načrta, so označene z rdečo črto ob besedilu. Pomembni pojmi in ugotovitve so krepko tiskani, bistvo obravnavane snovi pa je še posebej označeno in poudarjeno. Večina besedila je urejena v dveh stolpcih; v glavnem stolpcu je razloženo bistvo obravnavane snovi, v stranskem stolpcu pa se nahajajo zanimivosti, opombe in večina slikovnega gradiva. Veliko pozornosti je namenjeno vizualizaciji delcev; mnoge snovi so predstavljene s krogličnimi oz. kalotnimi modeli. Precej je tudi preglednic, fotografij, grafov in drugega slikovnega gradiva. V učbeniku je 87 fotografij, 31 modelov snovi, 45 skic, risb in diagramov, 20 zgledov reševanja računskih nalog in, posebnost mojih učbenikov, 12 slik kovancev, znamk, bankovcev.

Na koncu vsakega poglavja so vprašanja za preverjanje in utrjevanje znanja. Ob koncu učbenika je tudi slovarček, ki vsebuje več kot 250 pojmov. Z njim si lahko dijaki hitro pomagajo pri razumevanju obravnavane snovi. V II. izdaji so dodane tudi rešitve računskih nalog.

Podatki:

Ime gradiva:
Kemija - Snov in spremembe 2

Ciljna uporaba: dijaki 2. letnika gimnazije
ISBN961-6433-79-2 (prva izdaja)
ISBN961-6746-22-9 (druga izdaja)
Založba: Jutro d.o.o.
Leto prve izdaje: 2007
Leto druge izdaje: 2009
Obseg: 144 barvnih strani, 20 x 28 cm
Platnica I. izdaje Platnica II. izdaje

Kemija – Snov in spremembe 3

Učbenik »Kemija – Snov in spremembe 3« je namenjen dijakom tretjega letnika gimnazije. Temelji na učnem načrtu in obsega snov organske kemije. 

Učbenik je urejen v šest poglavij (Zgradba molekul organskih spojin, Zgradba in lastnosti ogljikovodikov, Zgradba in lastnosti halogeniranih ogljikovodikov, Zgradba in lastnosti organskih kisikovih spojin, Zgradba in lastnosti organskih dušikovih spojin, Zgradba in lastnosti polimerov), ki se naprej delijo v manjše enote. Na koncu vsakega poglavja so poleg povzetka (Zapomnim si) tudi vprašanja za utrjevanje znanja. 

Ob koncu učbenika je obširen dodatek, ki vsebuje večje število primerov imenovanja organskih spojin, pregled izomerije, pregled fizikalnih lastnosti organskih spojin, formule dvajsetih aminokislin, mehanizme nekaterih organskih reakcij in kemijski slovar z več kot 300 gesli.

Na zadnji platnici učbenika so lažji primeri (formule in imena) organskih spojin, ki omogočajo dijakom, da na hitro ponovijo imenovanje različnih vrst organskih spojin.

Podatki:

Ime gradiva:
Kemija - Snov in spremembe 3

Ciljna uporaba: dijaki 3. letnika gimnazije
ISBN: 961-6433-94-5
Založba: Jutro d.o.o.
Leto prve izdaje: 2008
Leto druge izdaje: 2009
Obseg: 184 barvnih strani, 20 x 28 cm
Platnica I. izdaje Platnica II. izdaje